Varilc-Zavarivač

        Suštinu rada čini postupak kojim se ivice metala zagrevaju do tačke topljenja, da bi se u takvom stanju izvršilo spajanje. Postoje dve osnovne specijalnosti za zavarivače: gasni i elektrozavarivač. Naosnovu tehničko-tehnološke dokumentacije priprema, obavlja i kontroliše zavarivanje. Koristi posebne aparate za elektro ili gasno zavarivanje. Ovo zanimanje je veoma traženo. Varioci (zavarivači) koji se usavršavaju i poseduju posebne dokaze (ateste) o svojoj stručnosti, imaju mogućnost brzog zapošljavanja. Znanja i veštine se stiču na posebno organizovanim obukama. Rad se obavlja na otvorenom, ali i u fabričkim halama, radionicama, često na visini, a uz posebnu obuku i pod vodom. Može da radi u mašinskoj industriji, brodogradnji, aeronautici, mostogradnji, proizvodnji vozila, postavljanju cevovoda, na naftnim platformama i za proizvodnju tečnog gasa... U neposrednoj su saradnji sa inženjerima i tehničarima čije projekte realizuju. Pored zavarivanja, mogu obavljati i poslove sečenja. Njihov posao je veoma cenjen. Pored preciznostipotrebna je i opreznost i dobra psihofizička izdržljivost. Obavezno je korišćenje zaštitne opreme.

Nastavni plan za ovaj profil možete preuzeti ovde